miercuri, 29 octombrie 2008

Fiorentina - Inter 0-0 / Mutu isi amana razbunarea, Mourinho pierde primul loc in Serie A

Fiorentina s-a descurcat fara Mutu si Gilardino. Revansa amanata pentru declarul gazdelor, care s-a accidentat la genunchi in ziua meciului si nu a putut fi utilizat de Prandelli in duelul cu Mourinho. Fiorentina a avut mai multe situatii de a marca insa Osvaldo si Pazzini au ratat din toate pozitiile posibile. Chivu a evoluat tot meciul pentru oaspeti. Inter pierde prima pozitie, lider este Udinese.

Portarii Frey si Julio Cesar si-au demonstrat clasa. Primul a aparat decisiv in minutele 58 si 64 in fata lui Ibrahimovici si Crespo, iar Julio Cesar a scos incredibil in finalul primei reprize "bomba" lui Pasqual. Atacantii viola Osvaldo si Pazzini au ratat cat pentru doua meciuri, probabil Mutu sau Gilardino ar fi fructificat cel putin una din situatiile avute.

Chivu a jucat tot meciul pentru Inter si a avut doua actiuni periculoase. In prima repriza a batut bine o lobitura de colt de pe partea dreapta iar Frey s-a intrebuintat serios sa respinga mingea. In a doua repriza, capitanul nationalei a avut o incursiune frumoasa incheiata cu un sut peste poarta de la marginea careului.

'90+5 Final de meci. Fiorentina - Inter 0-0
'85 Pasqual centreaza perfect, dar Pazzini trimite peste poarta
'77 Gamberini trimite putin pe langa poarta
'72 Chivu trage peste poarta de la marginea careului
'66 Osvaldo suteaza in plasa laterala
'64 Frey respinge sutul lui Crespo
'58 Mancini suteaza peste poarta goala, Frey era la pamant dupa ce a respins o minge ce il viza pe Ibrahimovici
'55 Kuzmanovici suteaza de la distanta, mingea se duce pe langa
'45 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. Fiorentina - Inter 0-0
'42 Reflex senzational al lui Julio Cesar, care respinge mingea sutata puternic de Pasqual de la marginea careului
'39 Pazzini suteaza din intoarcere, peste poarta
'29 Chivu centreaza periculos, Frey respinge cu greutate
'28 Osvaldo trimite peste poarta mingea centrata de Kuzmanovici
'13 Osvaldo si Pazzini nu ajung centrarea lui Comotto, mare ocazie pentru Fiorentina