marți, 21 octombrie 2008

Steaua - Olimpique Lyon 3-5/ Sindromul francez loveste si in Ghencea...

La o distanta de numai 10 zile, Steaua repeta isprava echipei nationale a Romaniei, aceea de a conduce la doua goluri diferenta fara a reusi victoria, in fata fotbalului francez. Mentiunea dureroasa este ca, spre deosebire de echipa lui Piturca, vicecampioana din Liga 1 nu a reusit nici macar un punct in fata Lyonului dupa o partida pe care a inceput-o furtunos (conduceau cu 2-0 dupa primele 10 minute)! Cu un psihic si o disciplina de fier, Lyon pleaca cu toate cele trei puncte din Ghencea la capatul unei intalniri nebune. Tabela a incremenit la 5-3 pentru oaspeti dupa 90 de minute de fotbal de povestit nepotilor. Sindromul francez a lovit din nou fotbalul romanesc...

Final de partida, Steaua - Lyon 3-5

92' Fred inscrie si face 5-3 pentru oaspeti

Se arata trei minute de prelungire

Steaua ataca haotic in ultimele minute

86' Iese Juninho si intra Kallstrom

83' Lloris prinde o minge ce putea deveni periculoasa pentru poarta oaspetilor

81' Iese Benzema si intra Mounier

81' Intra Kapetanos si iese Lovin

80' Cris este aproape de autogol dupa o deviere nefericita

In avantaj pe tabela, jucatorii lui Lyon incep sa se apere organizat, fara sa mai dea o atat de mare importanta fazei ofensive

Linistea se lasa peste stadionul Ghencea

72' Fara om de marcaj in careu, Benzema deviaza in poarta lui Zapata si ii aduce pentru prima data pe francezi in avantaj. Steaua - Lyon 3-4

70' Petre Marin pierde o minge in marginea terenului, profita francezii care puncteaza prin Fred. Steaua - Lyon 3-3

66' Intra Fred si iese Keita

64' Intra Toja si iese Semedo

60' Nicolita centreaza, iar lovitura de cap a lui Goian este prinsa de Lloris. Ramane 3-2

56' Iese Ovidiu Petre si intra Sorin Ghionea

In ultimele minute francezii preseaza puternic

54' Juninho suteaza peste dintr-o lovitura libera de la 27 de metri. In urma cu cativa ani, din aceasta pozitie brazilianul nu ierta

50' Zapata scoate incredibil din fata lui Benzema

49' Semedo cere o lovitura libera, nu primeste nimic

48' Toulalan suteaza peste poarta din pozitie favorabila

Steaua incepe in atac repriza a doua

48' Acelasi Cris respinge din fata lui Dayro Moreno

47' Cris si Ovidiu Petre au o altercatie, totul se rezolva fara cartonase

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Steaua - Lyon 3-2

45' GOOOOOOOOOL Steaua! A marcat cu capul Ovidiu Petre! Steaua - Lyon 3-2

44' Lovin intarzie sutul si este blocat de apararea oaspetilor

Finalul de repriza este mai calm, cele doua echipe parand a fi multumite cu acest rezultat

43' Nicolita incearca o diagonala pentru Ogararu, mingea iese in aut

41' Arthuro cade usor in careu, arbitrul face semn ca jocul sa continue

Francezii au trecut la timona partidei. Elevii lui Puel domina cu autoritate mijlocul terenului

Steaua a irosit in numai 10 minute un avantaj de doua goluri

39' Apar primele apostrofari, acestea ii sunt adresate lui Lovin, cel care greseste o pasa simpla catre Dayro Moreno

33' Benzema inscrie frumos cu capul dupa o ezitare a lui Zapata. Scenariul partidei de la Constanta dintre Romania si Franta a fost reeditat. Scorul in acest moment este 2-2

32' Benzema cere 11 metri, arbitrul face semn ca jocul sa continue

30' Mare ocazie de gol pentru Lyon, dupa o centrare a lui Ederson. A trimis pe langa Makoun

28' Toulalan primeste cartonasul galben

Dupa primele 25 de minute pe stadionul Steaua s-a marcat deja de trei ori

23' Keita reduce din diferenta printr-un sut puternic care-l invinge pe Zapata. Steaua - Lyon 2-1

Apararea pare a fi, pana acum, punctul slab al oaspetilor, fundasii campioanei Frantei gafand la majoritatea fazelor

19' Nicolita primeste cartonasul galben

Francezii ies la joc, Zapata pastreaza poarta intacta la o ocazie a lui Benzama. Partida nebuna pe Ghencea

15' Moreno suteaza pe langa poarta lui Lloris

Atmosfera pe stadion este una deosebita

Debut magic de partida pentru Steaua, formatia lui Lacatus marcheaza de doua ori in primele 10 minute

10' Faza prelungita de atac in careul francezilor, dupa mai multe balbaieli ale apararii oaspetilor Goian marcheaza! Steaua - Lyon 2-0

7' Arthuro deschide scorul pentru Steaua cu o splendida lovitura de cap! Steaua - Lyon 1-0!

Ignorati de zece ani o competitie ce nu aduce bani, mesajul galeriei in legatura cu eliminarea prematura a Stelei din Cupa Romaniei

6' Ederson trage aiurea

5' Juninho suteaza din lovitura libera, dar apararea stelista respinge